Uputstvo za pravilnu upotrebu folije za plastenike

Uputstvo za pravilnu upotrebu folije za plastenike

06.04.2022.

Predstavljamo Vam detaljan vodič za ispravno rukovanje, postavljanje, upotrebu i održavanje KRITIFIL folija za plastenike

Primenom sledećih uputstava produžićete životni vek Vaših folija i pre svega pomoći će Vam da svoju investiciju iskoristite na najbolji mogući način. 


KONSTRUKCIJA ZA PLASTENIK

Folija za plastenike predstavlja ključni element modernog poljoprivrednog sistema. Njena upotreba omogućava uzgajanje različitih kultura tokom cele godine i štiti biljke od nepovoljnih vremenskih uslova. U nastavku pročitajte šta su folije za plastenike, za šta se koriste, koje vrste folija postoje, kao i prednosti i mane njihovog korišćenja. 

Folije za plastenik su specijalne vrste plastičnih materijala koji se koriste za pokrivanje plastenika radi stvaranja optimalnih uslova za uzgoj biljaka. Dizajnirane su da pruže zaštitu od spoljašnjih uticaja kao što su vetar, kiša, sneg i sunčeva svetlost, dok istovremeno održavaju odgovarajuću temperaturu i vlažnost unutar plastenika. One takođe omogućavaju produženu sezonu rasta, smanjivanje gubitka vode i hranjivih sastojaka te poboljšavaju prinos i kvalitet proizvoda. Osim toga, folije za plastenike smanjuju potrebu za pesticidima i herbicidima, pomažu u očuvanju prirodnih resursa i olakšavaju kontrolu uslova gajenja.

Obično su napravljene od polietilena, koji je fleksibilan i veoma otporan. Postoje različite vrste folija koje se koriste u zavisnosti od potreba i uslova uzgoja biljaka. Na primer, postoje prozirne folije koje omogućavaju prolazak sunčeve svetlosti i zagrevaju unutrašnjost plastenika, kao i difuzne folije koje raspršuju svetlost i smanjuju intenzitet direktnog sunčevog zračenja.

Folije za plastenik takođe mogu biti različite debljine, od tanjih koje pružaju manju izolaciju, do debljih koje pružaju bolju izolaciju i otpornost na spoljašnje uticaje. Ove folije često imaju i UV zaštitu kako bi se sprečilo propadanje materijala usled dugotrajnog izlaganja sunčevom zračenju.

Drvena konstrukcija


Površina elemenata mora da bude glatka. Potrebno je da se uklone sva oštećenja (zarezi) ili izbočine koje bi mogle da oštete foliju za plastenik

Elementi konstrukcije i poprečni nosači treba da budu od drveta bez smola. Što dalje znači da se automatski eleminišu četinarska stabla kao sirovina za izradu elemenata konstrukcije. Konstrukcija mora da bude dobro učvršćena. 

Ukoliko nameravate da zaštitite drvo nadimljavanjem (ogorevanjem), savetujemo Vam da upotrebite neorgansko gorivo (ono koje nije na bazi ulja).   

Poprečne držače (lajsne) koje štrče ili su dotrajale treba obavezno zameniti. 

Metalna konstrukcija


Svi metalni delovi i držači treba da budu čisti, glatki, bez oštrih ivica i dobro zaštićeni od korozije (galvanizovani- preporučuje se topla galvanizacija) čime se izbegava rđa i hrapavost dodirne površine. 

Oblik i raspored elemenata konstrukcije, treba da omoguće da folija bude dobro zategnuta, ali ne preterano. Ako folija nije adekvatno zategnuta, u vetrovitim danima doći će do  „lepršanja“ folije na konstrukciji. Kao posledica može doći do oštećenja i propadanja folije jer se pogoršavaju njena mehanička svojstva. 

Poželjno je izbegavati upotrebu PVC držača, najbolje je zameniti ih aluminijumskim držačima. Koristite PP (polipropilenske) spone za učvršćivanje folije za konstrukciju.  

Bilo da imate drvenu ili metalnu konstrukciju plastenika, degradacija (propadanje) polietilenske folije se uvek najpre pojavljuje na delovima koji su u dodiru sa konstrukcijom. Uzrok tome jeste veći porast temperature na tim mestima. 

Iz tog razloga, cela površina folije koja je u dodiru sa konstrukcijom plastenika, trebala bi da bude sa spoljne strane ofarbana belom akrilnom bojom koja je rastvorljiva u vodi, u trakama širine do 20cm, kako bi odbijala sunčeve zrake i sprečila pregrevanje na ovim delovima folije.     

U slučaju da se za podupiranje (oslonac) folije koristi žica, trebalo bi je pažljivo pregledati zbog rđe. Žice treba da budu pocinkovane, a u slučaju pojave rđe moraju se zameniti. 


SKLADIŠTENJE FOLIJA ZA PLASTENIKE


Foliju za plastenike potrebno je skladištiti u originalnom pakovanju, na ravnoj podlozi, u hladnom, zatvorenom prostoru, koji je zaštićen od sunčeve svetlosti i kiše.  

Rolne treba uvek da budu u horizontalnom položaju.  

Trajanje skaldištenja, pod gore navedenim uslovima, ne bi trebalo da bude duže od 12 meseci od datuma proizvodnje. 


POSTAVLJANJE FOLIJA ZA PLASTENIKE


Pre postavljanja folije preporučuje se da se sačuva od svake rolne uzorak veličine 20x20 cm, sa priveskom ili nalepnicom za identifikaciju proizvođača. Na nalepnici treba upisati mesto gde je folija montirana kao i datum montaže.

Pokrivanje plastenika folijom trebalo bi obaviti u danima kada nema vetra i kada je temperatura između 10 i 22°C. 

Odmotavanje i razvijanje folije 

1. Učvrstite slobodni kraj folije na jedan kraj plastenika (možete i na tlu). 

2. Pažljivo je razvijte po dužini na krovu plastenika (ili na tlu), noseći celu rolnu, bez razmotavanja folije po širini. 

3.Razmotajte foliju po širini, vodeći računa da je gornja površina folije u razvijenom stanju fiksirana za konstrukciju plastenika.  

Ovom tehnikom omogućava se pažljivo rukovanje i izbegavanje provlačenja folije preko hrapavih ivica konstrukcije i ispupčenja, ukoliko se razmotava direktno na konstrukciji plastenika. 

Posebno treba voditi računa ukoliko se folija razmotava na zemlji, kako bi okolina plastenika bila čista od kamenja ili drugih oštrih predmeta koji bi mogli uzrokovati oštećenje folije.


Vrste Folije Za Plastenike


Postoje različite vrste folija za plastenike, a najčešće se koriste:

- Prozirne folije: Ove folije omogućavaju propuštanje visokog nivoa sunčevih zraka i pružaju optimalan nivo svetlosti biljkama, što je posebno korisno tokom zimskih meseci i u regijama sa manje sunčanih dana.

- Difuzne folije: Difuzne folije raspršuju sunčevu svetlost i smanjuju intenzitet direktnih zraka. Ovo smanjuje rizik od opekotina na biljkama i osigurava ravnomernu raspodelu svetlosti.

- Termičke folije: Ove folije se koriste za održavanje stabilne temperature unutar plastenika. To je posebno korisno u hladnijim klimatskim uslovima.

- UV-stabilizovane folije: UV-zrake mogu imati štetan uticaj na folije za plastenike tokom vremena. Ove folije su otporne na UV-zrake i imaju duži vek trajanja.


Zatezanje folije


Pažljivo zategnite foliju simetrično preko konstrukcije, do nivoa koji ne dozvoljava „lepršanje“ folije u slučaju vetra. Preterano zatezanje folije može uzrokovati pucanje tokom zimskih meseci, obzirom da se folija „skuplja“ kada je izložena niskoj temperaturi.

Važne napomene:

  • Nemojte odmotavati foliju tako što ćete fiksirati rolnu i vući slobodan kraj folije.

  • Đonovi na cipelama radnika, koji postavljaju foliju i držače na krovu plastenika, treba da budu bez oštrih kamenčića.

  • Ukoliko je na foliji odštampana odgovarajuća oznaka i/ili uputstvo za upotrebu, obezbedite da folija bude postavljena odgovarajućom stranom (na kojoj je štampa) prema podlozi.

  • Posle postavljanja, folija može da se olabavi sa rastom temperature. Ponovo zategnite foliju vodeći računa da ne prekoračite dozvoljene tolerancije. Ponovno zatezanje folije može biti neophodno između sezona ili posle jakih vetrova.

  • U područjima sa jakim vetrovima, treba da bude manje rastojanje između lukova (1-1,5 m).


ODRŽAVANJE FOLIJA ZA PLASTENIKE


Pažljivo zatvorite sve rupe ili pukotine sa lepljivom trakom koja je namenjena za upotrebu sa polietilenskim folijama (izbegavajte pvc trake).  

Tokom letnjih meseci, bojenje spoljašnje površine folije retkim, vodenim rastvorom običnog građevisnkog gipsa, pomaže obezbeđivanje hladne i zasenčene sredine   unutar plastenika. Boja štiti foliju od izlaganja visokim temperaturama i produžava njeno trajanje. Takođe, mogu se koristiti i mreže za zasenu od 30-40% u zavisnosti od kulture koja se u plasteniku gaji.

U plasteniku treba stalno obezbediti odgovarajuću ventilaciju i navodnjavanje, čak i van perioda vegetacije useva, kako bi se obezbedilo da temperatura unutar plastenika ne poraste do nivoa koji može uzrokovati oštećenje folije. 


PESTICIDI I FOLIJA ZA PLASTENIKE


Pesticidi i sredstva koja u sebi sadrže sumpor, halogene elemente ili njihova jedinjenja blokiraju UV stabilizatore folije, što vodi ka njenom prevremenom propadanju.

Imajte u vidu da sagorevanje ili isparavanje sumpora u plasteniku može smanjiti rok trajanja folije za 1-2 sezone.

Važno je izbeći prskanje i širenje hemikalija blizu folije.

Posle svakog nanošenja hemikalija obavezno dobro provetriti plastenik.

Kada vršite dezinfekciju zemljišta nadimljavanjem unutar plastenika, tretirana oblast mora biti pokrivena polietilenskom folijom u periodu od najmanje tri nedelje (21 dan). Posle tog perioda, kada se ukloni zaštitna folija, plastenik treba dobro provetriti.

Prednosti Korišćenja Folije Za Plastenike

- Povećan prinos: Folije za plastenike stvaraju optimalne uslove za rast biljaka, što može dovesti do većeg prinosa i kvaliteta useva.

- Produžena sezona: Uz pomoć plastenika i folija, moguće je produžiti sezonu rasta i uzgajati biljke mesecima pre i posle sezone.

- Poboljšana zaštita biljaka: Folije za plastenike štite biljke od nepovoljnih vremenskih uslova, štetočina i bolesti, smanjujući potrebu za primenom pesticida i herbicida.

- Ušteda vode: Korišćenjem folija za plastenike, moguće je smanjiti isparavanje vode, što dovodi do efikasnije upotrebe vode.

- Veća kontrola: Folije za plastenik omogućavaju bolju kontrolu temperature i vlažnosti, kao i veću kontrolu nad uzgojem biljaka, što je posebno korisno u komercijalnom uzgoju.

Iako korišćenje folija za plastenike može biti skupo i zahtjeva posebno održavanje, njihove prednosti su neprocenjive. Uz pravilnu primenu i održavanje, folije za plastenike mogu biti ključni faktor u postizanju uspešne poljoprivrede i održivog razvoja.

Zašto kupiti KRITIS foliju?

Jedna od najvažnijih karakteristika KRITIS folije je njena izuzetno visoka otpornost na UV zračenje. UV zračenje može imati štetne efekte na biljke, ali KRITIS folije imaju dodatnu karakteristiku - sposobnost da propuštaju određeni nivo infracrvenog zračenja, te tako efikasno blokiraju štetne sunčeve zrake. Ova visoka UV otpornost omogućava biljkama optimalan rast i razvoj, bez oštećenja od prekomerne sunčeve svetlosti.

Kritis folije su obično prozirne i omogućavaju prolazak sunčeve svetlosti, ali zadržavaju veći deo infracrvenog zračenja unutar plastenika. Povećana svetlost stimuliše fotosintezu i omogućava biljkama da efikasnije apsorbuju hranljive materije i vodu. Ovo povećava temperaturu unutar plastenika, što je korisno u hladnijim klimatskim uslovima ili tokom hladnijih godišnjih doba.

Pored toga, KRITIS folija ima izuzetnu otpornost na atmosferske uslove kao što su vetar, kiša i sneg. Ova folija je dizajnirana da izdrži ekstremne vremenske uslove i dugotrajnu upotrebu. To je posebno važno u regionima sa nepredvidivim vremenskim uslovima ili na područjima sa jakim vetrovima.

Takođe, KRITIS folija je vrlo otporna na abraziju i ima dug vek trajanja. Ova folija neće seći ili oštetiti biljke, već će im pružiti pouzdanu zaštitu tokom cele vegetacione sezone. Njena upotreba takođe sprečava propuštanje vazduha i vlage, čime se održava optimalna mikroklima unutar plastenika.

 Osim toga, kritis folije takođe smanjuju gubitak toplote iz plastenika tokom noći ili hladnih perioda, čime se smanjuje potreba za dodatnim grejanjem. To može smanjiti troškove i doprineti uštedi energije.


NAPOMENA: U slučaju prevremenog propadanja folije, tragovi prisustva visokog nivoa sumpora, hlora i/ili halogenih elemenata, kao i postavljenje folije na pvc cevi i/ili konstrukciju, automatski poništavaju garanciju.